bypixel.pl logo
PL EN

Co odpowiada za logikę aplikacji web?

Z racji powstania artykułu opisującego technologie front-endowe, nie można było pominąć tematu back-endu.

Back-end to

... wszystko to czego nie widać po wejściu na stronę internetową a co pozwala na jej poprawne działanie w sieci. Jest to zaplecze działające po stronie serwera. Zatem w przeciwieństwie do front-endu zasoby back-endowe nie są pobierane do przeglądarki oraz w niej uruchamiane.

Back-end najczęściej składa się z 3 komponentów: bazy danych, aplikacji i serwera.

Najpopularniejsze języki programowania do tworzenia back-endu:

 • PHP
 • Python
 • Ruby on Rails
 • SQL
 • ASP.NET

Aplikacje wykonane przy pomocy powyższych są "łącznikami" pomiędzy klientem (aplikacją działającą w przeglądarce) a np. bazą danych, z której pobierane są zasoby zgodnie z instrukcjami.

Ponieważ back-end developerzy dostarczają rozwiązania działające po stronie serwera, wymagane jest zachowanie bezwzględnego bezpieczeństwa. Wykorzystują oni narzędzia zapewniające ochronę zasobów. Jest to szczególnie istotne przy pracy np. z danymi osobowymi.

Aby udaremnić wyciek danych i zadbać o ich bezpieczeństwo należy pamiętać zarówno o aktualizacji środowiska pracy, instalacji certyfikatów SSL jak i eliminowaniu błędów logicznych. Szczególnie pomocna jest również znajomość mechanizmów samych ataków np. SQL Injection czy XSS.

bypixel.pl - Technologie back-end

Co jest potrzebne do wykonania zaplecza strony, sklepu lub aplikacji internetowej?

Podobnie jak w przypadku front-endu, istnieje wiele frameworków back-endowych. Zaspół ByPixel korzysta z języka programowania PHP oraz Laravel Framework w wersji 6, udostępnionej w drugie połowie 2019r. Jest to obecnie najszybsze oraz najpopularniejsze rozwiązanie.

Do poprawnego działania, Laravel wymaga interpretera PHP w wersji min. 7.2.0. Czasami może to stanowić problem, ze względu na dodatkową konfigurację po stronie serwera, jednak aby osiągnąć najlepszy performance aplikacji należy "iść z duchem czasu". Zazwyczaj przy rozbudowanych aplikacjach nie stanowi to problemu, ze wzgledu na podział pracy wśród specjalistów w zespole.

Chcesz stworzyć aplikację lub własne API z Laravel Framework?
Skontaktuj się i porozmawiaj o szczegółach.
bypixel.pl - Technologie back-end

Zbudujmy coś naprawdę dobrego!

Podsumowując, korzystając z Vue.js (budowa aplikacji klienckiej) (opis w poprzednim artykule) oraz Laravel Framework w wersji 6. zespół ByPixel może stworzyć naprawdę rozbudowaną:

 • stronę www
 • aplikację WEB
 • sklep internetowy
 • serwis internetowy
 • poral internetowy
 • API

które będą profesjonalnymi, bezpiecznymi, nowoczesnymi i szybkimi rozwiązaniami!

Powrót do pełnej listy artykułów
,

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony

Polityka Prywatności Akceptuję ciasteczka