Co odpowiada za logikę aplikacji web?
Z racji powstania artykułu opisującego technologie front-endowe, nie można było pominąć tematu back-endu.
Back-end to
... wszystko to czego nie widać po wejściu na stronę internetową a co pozwala na jej poprawne działanie w sieci. Jest to zaplecze działające po stronie serwera. Zatem w przeciwieństwie do front-endu zasoby back-endowe nie są pobierane do przeglądarki oraz w niej uruchamiane.
Back-end najczęściej składa się z 3 komponentów: bazy danych, aplikacji i serwera.
Najpopularniejsze języki programowania do tworzenia back-endu:
- PHP
- Python
- Ruby on Rails
- SQL
- ASP.NET
Aplikacje wykonane przy pomocy powyższych są "łącznikami" pomiędzy klientem (aplikacją działającą w przeglądarce) a np. bazą danych, z której pobierane są zasoby zgodnie z instrukcjami.
Ponieważ back-end developerzy dostarczają rozwiązania działające po stronie serwera, wymagane jest zachowanie bezwzględnego bezpieczeństwa. Wykorzystują oni narzędzia zapewniające ochronę zasobów. Jest to szczególnie istotne przy pracy np. z danymi osobowymi.
Aby udaremnić wyciek danych i zadbać o ich bezpieczeństwo należy pamiętać zarówno o aktualizacji środowiska pracy, instalacji certyfikatów SSL jak i eliminowaniu błędów logicznych. Szczególnie pomocna jest również znajomość mechanizmów samych ataków np. SQL Injection czy XSS.
Co jest potrzebne do wykonania zaplecza strony, sklepu lub aplikacji internetowej?
Podobnie jak w przypadku front-endu, istnieje wiele frameworków back-endowych. Zaspół ByPixel korzysta z języka programowania PHP oraz Laravel Framework w wersji 6, udostępnionej w drugie połowie 2019r. Jest to obecnie najszybsze oraz najpopularniejsze rozwiązanie.
Do poprawnego działania, Laravel wymaga interpretera PHP w wersji min. 7.2.0. Czasami może to stanowić problem, ze względu na dodatkową konfigurację po stronie serwera, jednak aby osiągnąć najlepszy performance aplikacji należy "iść z duchem czasu". Zazwyczaj przy rozbudowanych aplikacjach nie stanowi to problemu, ze wzgledu na podział pracy wśród specjalistów w zespole.
Chcesz stworzyć aplikację lub własne API z Laravel Framework?Skontaktuj się i porozmawiaj o szczegółach.
Zbudujmy coś naprawdę dobrego!
Podsumowując, korzystając z Vue.js (budowa aplikacji klienckiej) (opis w poprzednim artykule) oraz Laravel Framework w wersji 6. zespół ByPixel może stworzyć naprawdę rozbudowaną:
- stronę www
- aplikację WEB
- sklep internetowy
- serwis internetowy
- poral internetowy
- API
które będą profesjonalnymi, bezpiecznymi, nowoczesnymi i szybkimi rozwiązaniami!